راهنمای خرید لباس نوزادی برای والدین جوان

 

خرید لباس نوزادی یکی از چالش های همیشگی و جذاب زوج های جوان است، کاری پر دردسر اما شیرین. حتما شما هم در اطراف خود پدر و مادرهایی را سراغ دارید که به محض اطلاع از جنسیت فرزند خود، از ذوق فراوان این اتفاق بزرگ زندگی، شروع به خرید انواع لباس نوزادی و سایر ملزومات می کنند که بسیاری از آنها غیر ضروری بوده و در نهایت بلا استفاده باقی می مانند. در این نوشتار سعی شده تا با ارائه چند نکته ضمن جلوگیری از سردرگمی در هنگام خرید، به انتخاب درست پدر و مادرهای جوان کمک شود.

راحتی در لباس نوزادی

لباس های نوزادی عموماً طوری طراحی می شوند که کودکان در آن احساس راحتی کنند. با این حال لباسی را انتخاب کنید که زیر دکمه دار باشد تا لازم نباشد برای هر بار تعویض پوشک، کل لباس را از تن نوزاد خود خارج کنید. از طرف دیگر در هنگام خرید لباس بچه دقت کنید که یقه لباس تنگ نباشد. گیر کردن سر نوزاد در یقه، موقع درآوردن لباس، باعث ایجاد اضطراب شدید در کودک می شود. حتماً سراغ لباس هایی بروید که یقه دکمه دار باشند.

همچنین در خرید لباس های دکمه دار دقت کنید که دکمه ها، از نوع پرسی و به اصطلاح دکمه قابلمه ای باشند که سرعت تعویض لباس را افزایش داده و کار تعویض را راحت تر می کنند. لباس های با آستین کمی گشاد هم سهم خوبی در ایجاد احساس آرامش در کودک دارند. از خرید شلوارهای تنگ خودداری کنید زیرا در عین زیبایی، برای نوازد آزار دهنده بوده و مانع از جنب و جوش او می شوند. ضمن اینکه کار تعویض پوشک را برای شما سخت تر می کنند.

 

کیفیت لباس نوزاد

هر چقدر هم جنس لباس با کیفیت باشد، آغشته شدن آن با رفلاکس شیر و ترشحات آب دهان نوزاد، باعث کاهش عمر لباس می شود. توصیه می شود که حتماً از یک پیش بند استفاده کنید. رعایت این توصیه در ظاهر معمولی، باعث می شود هم لباس نوزاد کمتر شسته شود که در نتیجه کیفیت اولیه و دوام آن بیشتر خواهد شد و هم کودک به دلیل کاهش دفعات تعویض لباس کمتر به زحمت می افتد.

 

جنس لباس نوزادی

جنس پارچه ای که لباس با آن دوخته می شود، اهمیت زیادی دارد. بهترین انتخاب در تمام فصول، لباس های نخی با الیاف صد در صد پنبه هستند زیرا پوست لطیف نوزاد در اثر تماس با آن دچار حساسیت نمی شود. از طرف دیگر وجود سیستم های گرمایشی در خانه ها و متعادل بودن دمای محیط باعث شده که نیازی به استفاده از لباس های گرم درون منزل، در فصول سرد سال نباشد. بهتر است از پوشاندن چند لایه لباس به بچه در فصول سرد سال، در محیط خانه خودداری کنید، زیرا این کار علاوه بر آزار نوزادتان، باعث افزایش احتمال عرق سوز شدن او خواهد شد.

 

انتخاب رنگ های شاد

به رنگ لباس نوزاد توجه کنید. با اینکه رنگ های اقتصادی رنگ های تیره هستند زیرا کمتر کثیفی ها را نشان می دهند و دیرتر نیاز به شستشو دارند. اما تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده نشان می دهند که رنگ مناسب برای نوزادان، رنگ های خنثی (مثل سفید، خاکستری، کرم، سرمه ای و …) هستند. زیرا علاوه بر ظرافت و جذابیت، کلاسیک هستند، به این معنی که هیچ وقت از مد نمی افتند.

شستشوی لباس نوزادی

شاید تصور کنید که شستشوی لباس های فرزند خردسالتان فرقی با شستشوی لباسهای خودتان ندارد. اما بر خلاف تصور، باید یادآوری کنیم که پوست نوزادتان بسیار ظریف و حساس است و وجود حتی ذره ای مواد شیمیایی و یا مواد معطر پس از شستشو در لباس، می تواند باعث ایجاد التهاب و حساسیت های پوستی شود. توصیه می کنیم از صابون های ملایم و ترجیحاً از شوینده های مخصوص لباس نوزاد که فاقد رنگ و اسانس هستند، استفاده کنید. پس از شستشو هم چندین بار و به دقت لباس های نوزاد را آبکشی کنید تا مطمئن شوید که مواد شوینده از لباس ها کاملاً پاک شده اند. نکته مهم اینکه لباسی را که خریده اید، حتماً پیش از پوشاندن به نوزاد، بشویید. به یاد داشته باشید یک لباس نو الزاماً تمیز نیست!

 

منبع: فروشگاه اینترنتی شمال مال